Co jest potrzebne do właściwego funkcjonowania placu zabaw?


Dzieje chrześcijaństwa / czwartek, 29 kwietnia, 2021
Wszystkie dzieci uwielbiają się bawić, ale bardzo ważne jest to, aby wtedy nie zdarzyło się nic nieoczekiwanego. Co prawda aktualnie w takich miejscach nie ma już raczej starych oraz skorodowanych sprzętów, jednak niestety czasem można spotkać takie wyprodukowane w nie najlepszej jakości.
Dotyczy to niemalże dowolnego będącego na placu zabaw urządzenia, czyli karuzeli czy też ślizgawki.

kontrola placu zabaw

Autor: Sonia Belviso
Źródło: http://www.flickr.com
Wbrew pozorom do wybudowania całkowicie bezpiecznego placu zabaw konieczne jest bogate doświadczenie i obszerna wiedza. Wszelkiego typu zabawki powinny zostać wyprodukowane z bardzo mocnych i odpornych materiałów. Dlatego też przed udostępnieniem tego miejsca do użytku, obligatoryjna jest profesjonalna kontrola placu zabaw. Jest ona przeprowadzana w celu skontrolowania, czy poszczególne części placu są wyprodukowane w zgodności z np. normą PN-EN 1176-7. Tego typu kontrola może zostać wykonana w celu wykonania audytu placu zabaw czy certyfikacji. W przypadku udanego wyniku badania, jednostka, która je zrobiła, jest zobowiązana do wydania specjalnego certyfikatu.

Katyń
warszawa

Autor: Logofag
Poświadcza on zgodność wykonania budowy w zgodności z odpowiednimi wzorcami. Certyfikacja może tyczyć się kompletnego obiektu lub wyłącznie poszczególnych części składowych, np. huśtawek czy nawierzchni. Różne funkcjonujące standardy, wg. jakich muszą być wykonane kolejne prace lub wykonane urządzenia to np.

norma PN-EN 14974+A12010 określająca poprawną konstrukcję skateparków czy norma PN-EN 149602014-02 oPiSująca bezpieczną konstrukcję zabawek dmuchanych. Właściciele placów powinni wykonać schemat przeglądu takiego miejsca.