Utwory wiecznie żywe i w dalszym ciągu chętnie odtwarzane przez wiele osób


Co czytać, Dzieje chrześcijaństwa, Filmografia / sobota, 4 lutego, 2023
Mimo tego, że dookoła wszędzie atakuje nas popkultura, nijakie utwory śpiewane przez artystów jednego sezonu, to wiele osób często słucha starych utworów, napisanych wiele lat temu. Mimo, że ich twórcy już dawno nie żyją albo zrezygnowali z kontynuowania muzycznej kariery, to ich piosenki są wiecznie żywe i w dalszym ciągu chętnie słuchane przez wielu ludzi.

muzyka

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Gdy w połowie lat sześćdziesiątych przypadkowo spotkała się dwójka studentów szkoły filmowej nikt nie miał świadomości, że będzie to początek jednej z najbardziej znanych grup rockowych w historii muzyki. W ciągu paru lat, do czasu przedwczesnej śmierci jej lidera, Jimma Morrisona kapela przygotowała parę płyt, w tym parę piosenek znanych w większości państw. Po dziś dzień utwory takie jak Alabama Song albo People Are Strange wywołują dreszczyk emocji w czasie ich słuchania, a muzyczne wydawnictwa co pewien czas wydają kolejne płyty z największymi utworami kapeli.

Dokładnie w tym samym roku został założony najsłynniejszy zespół w historii rocka, to znaczy zespół Pink Floyd. Trzech studentów architektury, czyli Roger Waters, Nick Mason i Rick Wright zdecydowali się na wspólne granie, a podczas jakiegoś koncertu zostali zauważeni przez Petera Jennera, który później stał się ich managerem. Niezwykle szybko zespół stał się znany na rynku muzycznym w londynie, a po pewnym czasie jego sława szybko wyszła poza Anglię i Londyn, a podsumowaniem tego zostało zawarcie umowy kontraktowej z wytwórnią płytową i wydanie pierwszej płyty, jaka odniosła duży sukces.

muzyk

Autor: Piotr Drabik
Źródło: http://www.flickr.com

Następne wydania mogły być tylko lepsze, utwory z nich uzyskiwały szczyty list przebojów i utrzymywały się na nich długimi miesiącami. Niestety konflikty między członkami zespołu, kłopoty z narkotykami i alkoholem spowodowały, że dalsza część historii Pink Floyd jest bardzo burzliwa. Pewna grupa członków kapeli postanowiła odejść z zespołu, pojawiły się również kłopoty z finansowymi oszustwami. Po zrzeczeniu się prawa do Pink Floyd przez Rogera Watersa artyści nagrali jeszcze kilka płyt po czym w niespodziewany sposób postanowili zawiesić działalność. Wielbiciele długi czas oczekiwali na wydanie kolejnej płyty, jednak okazało się, że wystarczyć im muszą te, które zostały nagrane do tej pory.