Co daje nauka języka naszych sąsiadów? Poznaj odpowiedź…


Bez kategorii / poniedziałek, 23 stycznia, 2023
Przez mnóstwo lat posiadaliśmy alergię na języki naszych wschodnich sąsiadów. Nieprzyjemnie kojarzył nam się język rosyjski, dlatego też mało kto chciał go poznawać. Naturalnie, w dawnym ustroju był to obligatoryjny język obcy w każdej placówce oświatowej, od morza, aż po Zakopane. Ale odkąd zyskaliśmy wolność, język braci Moskali, mimo całej swojej urody, bardziej kojarzył nam się z cierpieniami, jakie przeżywaliśmy z powodu Rosjan. Ta postawa na szczęście ulega zmianie i dziś mnóstwo młodych ludzi pragnie poznać język naszych potężnych sąsiadów zza wschodniej granicy.

A przez cały ten czas dyskryminowaliśmy języki naszych równie bliskich słowiańskich pobratymców. Ukraiński czy białoruski były dla nas tylko odmianą rosyjskiego i nie chcieliśmy brać ich na poważnie, zwłaszcza, że znając tylko rosyjski można się było bez trudu dogadać na obszarze całego Związku Radzieckiego.

książka ukraińska

Autor: felixum8888
Źródło: http://www.flickr.com

A przecież język ukraiński ma wspaniałą tradycję, również piśmienniczą. Nasi sąsiedzi zza Buga mają własnych wspaniałych poetów narodowych i twórców literackich, dlatego błędem jest wrzucanie go do tego samego wora z językiem rosyjskim.

Piękno języka ukraińskiego to nie ostatni powód, aby się go uczyć. Z racji tego, że jesteśmy z Ukraińcami sąsiadami, rozwija się nasza relacja na płaszczyźnie ekonomicznej, jak również kulturalnej. Tworzy się liczne wspólne instytucje oraz wydarzenia. Rodzimi biznesmeni robią z partnerami z Ukrainy wiele opłacalnych interesów. Dlatego tak ważna jest znajomość tego języka. Jeżeli chcemy współpracować z Ukrainą, musimy traktować ją jak poważnego partnera, który zasługuje na szacunek.

Z tego powodu dużo młodych widzi swoją przyszłość właśnie w tym kraju. Dlatego wybierają kierunki filologiczne lub wykupują kursy ukraińskiego.

Zaciekawił Cię ten materiał? Wejdź na oryginalny artykuł (https://domsenioramarconi.pl/aktualnosci/), a odkryjesz więcej danych na ten temat, które na pewno Cię zafascynują.

Jeszcze lepszym pomysłem jest tłumacz przysięgły ukraiński jak pod tym adresem. Ten fach otwiera przed nami wiele możliwości. Jest to także bardzo intratne zajęcie. Warto przeglądać codzienną prasę, aby zobaczyć jak często potrzebne są osoby ze znajomością języka ukraińskiego. Warto wykorzystać tę wyjątkową szansę, a przy okazji poznać niezwykłą kulturę, tak nam przecież bliską.