Czym są Kresy oraz z jakiego powodu należałoby odwiedzić tamte okolice?


Co czytać, Dzieje chrześcijaństwa, Filmografia, Planszówki / sobota, 10 września, 2022
Podczas 20-lecia międzywojennego mapa naszego kraju prezentowała się całkowicie w inny sposób niż obecnie. Nasza granica wschodnia była przesunięta w większym stopniu na wschód oraz obejmowała tego typu miasta jak Lwów czy też Wilno, natomiast nasza zachodnia granica nie obejmowała takich miast jak Poznań czy Wrocław.

wakacje

Autor: Marcin Kargol
Źródło: http://www.flickr.com
Po konferencji w Jałcie, która miała miejsce w pierwszej połowie lutego 1945 roku, przedstawiciele trzech wielkich mocarstw, czyli J. Stalin, Winston Churchill i Franklin Delano Roosevelt ustalili, że Rosja zajmie część wschodnich ziem Polski w zamian za część ziem należących do tej pory do Niemiec. Nasze Kresy Wschodnie stały się fragmentem takich państw jak Ukraina, Białoruś i Litwa. Obecnie nie ma większego problemu, aby odwiedzić dawne miasta. Można by to zrobić na własną rękę albo korzystając z propozycji jakiegoś biura turystycznego. Organizowane są np. wycieczki do Lwowa, w czasie których można zwiedzić Skansen Gaj Szewczenki, Browar Lwowski czy tamtejsze cmentarze, na których leżą słynni Polacy. Jednym z nich była Maria Konopnicka, której ciało jest złożone na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.
krajobraz - zdjęcia

Autor: download.net.pl – mobile
Źródło: http://www.flickr.com
Arctic Monkeys

Autor: PokerStars.com
Spis pochowanych tam zasłużonych dla Polski Polaków jest bardzo długa oraz zawiera między innymi nazwisko znanego polskiego matematyka Stefana Banacha, który wraz ze swoimi rówieśnikami kilka dziesiątków lat wcześniej tworzył w słynnej ówczesnej kawiarni słynne teorie matematyczne. Jadąc na Kresy, warto także zwiedzić w Wilnie popularną Ostrą Bramę, która została nawet wspomniana przez A. Mickiewicza w pierwszej księdze jego poematu Pan Tadeusz. Trzeba jednak pamiętać, że dla naszych ojców istniały poza tym Kresy Zachodnie.

Była to należąca do Niemiec część Pomorza oraz Śląska.

Kliknij ten odsyłacz, a wtedy zdobądź więcej szczegółów (www.mykuba.pl/kiedy-jechac-na-kube/) odnoszących się do analizowanej w tym artykule treści. Otrzymasz wtedy większą wiedzę!

Obecnie Kresy Wschodnie to region ok. 500-800 tys. km kwadratowych, który jeszcze kilkadziesiąt lat temu należał do Polski.