Co jest konieczne do kierowania motorówką oraz ile one mogą kosztować?


Co czytać, Dzieje chrześcijaństwa, Filmografia / wtorek, 16 lipca, 2019
Po m.in. polskich wodach porusza się dużo różnorodnego rodzaju jednostek pływających. Od jachtów, desek surfingowych po kajaki czy też łodzie motorowe.
Co ciekawe, w naszym kraju na tzw.

śródlądziu, żeby móc sterować jachtami o długości mniejszej niż 7,5m nie jest wymagany jakikolwiek patent żeglarski. Tak jak w przypadku małej motorówki o silniku mniejszym niż 10Kw. Wówczas w wypadku większych jednostek obligatoryjny jest odpowiedni patent albo certyfikat. Dokument tego typu można by wyrobić we właściwym związku sportowym. Najniższe prawa w odniesieniu do motorówek to sternik motorowodniactwa. Mając je, można by legalnie pływać motorówką mającą motor o mocy do 60 Kw, tak na śródlądziu, jak i na morzu. W tym jednak przypadku muszą być to rejsy dzienne i nie dalej niż 2 mile morskie od nadbrzeża. Do uzyskania koniecznych certyfikatów, trzeba mieć m.in. skończony 12 rok życia, skończone przeszkolenie oraz zdany stosowny test. W przypadku większych jednostek wymogi są odpowiednio bardziej znaczące. oczywiście warto jest zdobywać uprawnienia powoli, razem z pogłębianiem się doświadczenia posiadacza łodzi motorowej.
motorówki

Autor: Matthias Haas
Źródło: http://www.flickr.com
W jaki sposób jednak wyglądają pozostałe sprawy związane z posiadaniem takiego rodzaju urządzenia? Do transportu łódki wymagana jest specjalna przyczepka, z kolei na wodzie hipotetycznie mogłyby być zaledwie przycumowane do nadbrzeża, ale najlepszym wyjściem byłoby posiadanie własnego hangaru. Lepszą wiadomością jest to, że motorówki nie muszą być specjalnie drogie.

Nowy sprzęt można zakupić już za parę lub kilkanaście tys. PLN.

W zalewie otaczających nas wiadomości niełatwo jest znaleźć naprawdę wartościowe informacje. Z tego powodu jeżeli ciekawi Cię taki artykuł, to koniecznie zobacz rekomendowane info (https://scenariuszzycia.pl/wibracja-imienia/).

Naturalnie tyczy się to mniejszych motorówek. Te większe warte są odpowiednio więcej.