
Najważniejszym darłowskim zabytkiem jest Zamek Książąt Pomorskich. Stanowi on unikatowy w kraju przykład gotyckiego zamku nadmorskiego. Zamek wybudowano na planie kwadratu z wieżą o wysokości 24 m. Budowa obiektu rozpoczęła się w 1352 r. podczas panowania Bogusława. W tym samym czasie miasto nawiązało także współpracę z Hanzą. W XVIII i dziewiętnastym wieku w zamku znajdowały się magazyny i więzienie, a od 1930 r. funkcjonuje tu muzeum, w którym zebrano zabytki pomorskiej sztuki ludowej, zabytkowe rzeźby zrobione z drewna, eksponaty sztuki sakralnej w sali rycerskiej, jak również przykłady sztuki obecnych twórców. Wieża zamkowa też udostępniona jest do odwiedzania.
Najbardziej wartościowym zabytkiem sakralnym Darłowa jest Kościół Mariacki, którego budowę zaczęto w 1321 r.. Blisko siedemdziesiąt lat później powstała wieża kościelna, zakrystia i kaplice boczne. W świątyni obejrzeć można sarkofagi książąt pomorskich, między innymi Eryka I – króla Danii, Norwegii i Szwecji. Od tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątego drugiego roku obiektem czci jest tutaj figurka Matki Bożej Fatimskiej, Królowej Pokoju i Jedności, która została ukoronowana przez Ojca Świętego Jana Pawła II w trakcie audiencji w Rzymie. Następnymi atrakcyjnymi darłowskimi świątyniami są: gotycki kościół św. Jerzego będący niegdyś częścią szpitala św. Ducha dla trędowatych oraz jedyny w Polsce przykład skandynawskiego gotyku – kościół świętej Gertrudy z gontowym dachem i gwiaździstym sklepieniem udekorowanym freskiem patronki żeglarzy św. Gertrudy oraz godłem cechów szewskiego i piwowarskiego. Warto nadmienić, że okna kościoła przypominają świetliki dawnych statków. W trakcie pobytu w Darłowie warto zobaczyć również barokowy Ratusz, który przebudowano w tysiąc siedemset dwudziestym piątym roku. Jest on obecnie siedzibą władz miasta. Przed Ratuszem znajduje się fontanna z posągiem rybaka z 1919 r.. Dookoła pomnika wzniesionego w celu upamiętnienia ludzi morza, umieszczono cztery tablice wykonane z brązu, które przedstawiają zarys historii miasta. Interesującym obiektem zabytkowym jest też zespół młyna wodnego, obejmujący: młyn wodny, siłownię, turbinownię, dom mieszkalny oraz ogród.
W Darłowie jest organizowanych mnóstwo atrakcyjnych imprez cyklicznych. Należy wybrać się głównie na: Ogólnopolski Bieg Eryka, Darłowski Festiwal Filmów Skandynawskich, Europejskie Warsztaty Muzyczne i Operowe, Galę Operetkową na Placu Kościuszki, Festiwal organowy w kościele św. Gertrudy, Czwartkowy Pociąg do Jazzu, Darłowski Festiwal Teatrów Ulicznych, Bałtycki Festiwal Tańca, Międzynarodowy Festiwal Latawców oraz Ogólnopolskie Otwarte Zawody Wędkarskie o Puchar Królewskiego Miasta Darłowa „Darłowski Dorsz”, w trakcie, którego zawodnicy poławiają dorsze ze statku.
***
Kompletną propozycję na wczasy 2014 w Darłowie można odszukać w serwisie Ruszajwpolske.pl bądź klikając na poniższe linki:
– agroturystyka na podlasiu Darłowo
– pensjonaty Darłowo (oferta apartamentów nad morzem[)