Czym jest harcerstwo, na czym polega udział w tej organizacji? W jaki sposób zostać harcerzem?


Teologia / wtorek, 17 maja, 2022
Co się robi w harcerstwie? Jesteśmy w stanie jeździć na wycieczki, różnorodne biwaki, zloty czy obozy. Możemy nauczyć się wielu ciekawych rzeczy, np, jak posługiwać się mapą i kompasem, w jaki sposób tropić i nie dać się wytropić, budować prycz i stelaż, poznać alfabet Morse’a oraz zaznajomić się z szyframi, oraz jak się odpowiednio nimi posługiwać, ale też jak udzielać pierwszej pomocy, radzić sobie samemu w lesie i co jesteśmy w stanie upichcić z puszczańskich przysmaków.

harcerze

Autor: Leslie Science & Nature Center
Źródło: http://www.flickr.com

Zdecydowanie zapoznasz ludzi, jakich wartości moralne przez długi okres nie uległy zmianie, natomiast w ich życiu społecznym najistotniejsze są duch przyjaźni i przygody. Najprawdziwszych przyjaciół odnajdziesz właśnie w harcerstwie. (podstawowe wyposażenie: Najlepsza busola) Najbardziej magiczne jest ognisko, jakie łączy wszystkich harcerzy oraz harcerki, oraz niesamowity klimat, jaki możemy poczuć tylko w tej sytuacji. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, iż harcerstwo w Polsce jest nieco inne niż skauting, jaki jest bardzo popularny na całym świecie. Skauci bardziej skupiają się na poznawaniu Ziemi, natomiast harcerze na duchu przygody, przyjaźni i niepodległości narodowej. Nasi harcerze są zrzeszeni w związki, które różnią się od siebie metodą i sposobem wychowania religijnego.

ZHR, ZHP (czyli Związek Harcerstwa Polskiego) oraz SHK „Zawisza” (skrót odStowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”) istnieją na terenie całej Polski, dlatego nie trzeba ich specjalnie szukać.

Opracowaliśmy dla Ciebie następne przyciągające informacje na ciekawiący Cię dział. Wejdź do nowego tekstu oraz czytaj wpis automaty zarobkowe.

Na pewno znasz chociaż jedną osobę, jaka do nich przynależy. Są także związki funkcjonujące tylko w wybranych regionach, tak więc automatycznie ich członków jest mniej i ciężej do nich dotrzeć. Gdy już pójdziesz na pierwszą zbiórkę i stwierdzisz, że jest to coś, co ci się niezwykle podoba, to poproś rodziców o pisemną zgodę.

harcerstwo

Autor: Arcadiuš
Źródło: http://www.flickr.com

Oni właściwie muszą być poinformowani o twoim uczestnictwie w harcerskim życiu. Ważny jest także kontakt bezpośredni na przykład z zastępowym lub drużynowym. Dlatego nie zapomnij podać swojego numeru telefonu i poprosić o numer telefonu zastępowego. Miej na uwadze, iż harcerstwo nic nie kosztuje, gdyż to forma działania społecznego. Jeżeli ktoś będzie domagał się od ciebie większych kwot pieniężnych, z pewnością nie jest harcerzem. Wiadomo, zbierane są sporadyczne składki, lecz nie wynoszą one więcej niż pięćdziesiąt złotych na rok. Akcesoria harcerskie można kupić w specjalnych punktach, jak składnica harcerska. Możemy tam nabyć wszystko czego potrzebuje zaawansowany harcerz. Przykładowe akcesoria do przejrzenia: zajrzyj tu.