Rekreacja w stolicy Tatr- czy aby to dobry pomysł?


Dzieje chrześcijaństwa / piątek, 4 marca, 2022
Tatry to najwyższe góry w łańcuchu Karpat, a ten z kolei jest jednym z największych pasm na starym kontynencie. Spory poziom deniwelacji terenu, wspaniałe krajobrazy, lokalne społeczeństwo i kultura, czyste i orzeźwiające powietrze oraz bogata flora i różnorodna fauna, a więc obcowanie z naturalnym środowiskiem. Po polskiej stronie Tatr, u stóp tych wspaniałych gór, położona jest miejscowość o nazwie Zakopane. Jej początki datuje się na szesnasty wiek, kiedy to powstała jako osada pasterzy. Prawdziwy rozkwit Zakopanego ocenia się na dwudziesty wiek. W przedziale lat 1910-1930 wprowadziło się w to miejsce o dziesięć tysięcy więcej osób, a w latach 1931-1989 przybyło jedenaście tysięcy kolejnych mieszkańców.

Zakopane - góry

Autor: Pawel Pacholec
Źródło: http://www.flickr.com
Miejscowość tą śmiało należy uznać za miasto, które wielu mieszkańców naszego kraju kojarzy z nazwą „stolica Tatr”. W Zakopanym miały miejsce liczne mistrzostwa sportowe związane ze sportami zimowymi, do których należały Iska: zawody mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym i zawody mistrzostw Europy w biathlonie. Rokrocznie przeprowadzane są tu zawody pucharu świata w dyscyplinie skoków narciarskich, a organizowane są na Wielkiej Krokwi – najbardziej znanej skoczni narciarskiej w Polsce (w parze ze skocznią imienia Adama Małysza, najbardziej rozpoznawalnego polskiego skoczka dziejach.

Zakopane zimą

Autor: Greger Ravik
Źródło: http://www.flickr.com

Wakacje w Zakopanym i latem, i zimą mogą zapewnić bardzo dużo miłych i niezatartych przeżyć . Można tam skosztować prawdziwych góralskich posiłków, takich jak ziemniaki z kapustą lub też prawdziwy przysmak dla klimatu górskiego – kozie sery. Najchętniej spożywanym mięsem jest głównie baranina. Poza czynnikiem kulinarnym, warto jest spędzić urlop w górach biorąc pod uwagę fantastyczne krajobrazy, czyste powietrze i wielokilometrowe szlaki turystyczne które prowadzą przez wzniesienia i doliny. Interesującym miejscem są również Karkonosze: polecane miejsca

Gdy jest się w Zakopanym, nie można pozwolić sobie na odrzucenie wycieczki na Morskie Oko, a więc największe i na pewno najznakomitsze jezioro tatrzańskie, otoczone z każdej strony wysokimi górami. Jezioro to znajduje się na terytorium Tatrzańskiego Parku Narodowego, będącego jednym z 23 parków narodowych na terenie Polski. Na poznanie tego miejsca warto poświęcić nawet parę dni i zapłacić każdą złotówkę na wyszkolonego przewodnika.