Od czego rozpocząć naukę gry na gitarze


Co czytać, Dzieje chrześcijaństwa, Filmografia / środa, 1 lutego, 2023
Szukajć pierwszych piosenek gitarowych, młodzi ludzie zwykle rozpoczynają od piosenek. Małe dzieci zwykle grają utwory do śpiewania, które znane są od lat nawet naszym dziadkowm czy też rodzicom. Piosenki te weszły do kanonu utworów, jakie znajdujemy w większości śpiewników harcerskich i ogniskowych. Nie są to zwykle utwory trudne, używa się do ich grania najprostszych kilku akordów, nawet jeśli w oryginalnej wersji utworu partie gitary są złożone i skomplikowane.

gitara

Źródło: http://www.morguefile.com/
Takie podejście do nauki gry na instrumencie może naturalnie umożliwiać nam pobrzdękiwanie sobie na gitarze na ogniskach. W końcu posiądziemy umiejętność odtworzenia paru piosenek, zazwyczaj wszystkie z nich będziemy odgrywać tak samo, sprowadzając wszystkie do podstawowych akordów i typowych dwóch, może trzech bić. Nigdy jednak nasze ucho nie uwrażliwi się na prawdziwe bogactwo muzyki, bogactwo dźwięków, interwałów, zależności pomiędzy trybami akordów i wszelkimi ich przebiegami, progresjami.

Jeśli ktoś oczekuje więcej od swojej przgody z gitarą, muzi już zaczynając grę na instrumencie dobierać sobie kawałki z różnorodnych gatunków muzycznych. Najlepiej też aby te utwory można bylo grać kilkoma technikami. Często kilkakrotne zagranie piosenki lub utworu, który na początku wydaje nam się niezrozumiały i mało wpadający w ucho, może sprawić, że nasz słuch w końcu uzna te melodie za ciekawe i bardzo ładne. Z czasem stwierdzimy, że słyszymy więcej i więcej, że nasz muzyczny świat rozrósł się o nowe przestrzenie.

gitara

Autor: Angela Quitoriano
Źródło: http://www.flickr.com

Pamiętajmy, że na samym początku niezwykle ważną rolę w nauce odgrywają emocje. Dzięki nim chęć grania rośnie. Mówiąc językiem prostym, można powiedzieć, że nakręcamy sięw sytuacji, w której udaje nam się zagrać jakiś motyw, a do tego jeśli jest to utwór, który lubimy i czujemy, wówczas doświadczamy ogrmnego przypływuczujemy ogromną dawkę energii. Dobrze jest więc poza banalnymi piosenkami grać utwory z repertuaru klasycznego lub nawet jazzowego. Najważniejszy jest jednak motor, serce, które emocje pobudzi, a tutaj jednak na początku największą frajdę dają nam utwory rockowe.

Dobierając stosowne tytuły na pewno należy sięgnąć do takich zespołów jak Metallica, Led Zeppelin, czy jak zespół , albo Muse – . W tym ostatnim przypadku muzyka często wzbogacona jest o efekty elektroniczne. Szukanie brzmienia swojego instrumentu może się okazać zupełnie nową przygodą w zgłębianiu tajemnic muzyki.