Piosenki popularnych grup dla młodego gitarzysty


Co czytać, Dzieje chrześcijaństwa, Filmografia / czwartek, 3 marca, 2022
Wielu początkujących gitarzystów chcących nauczyć się dobrze grać na samym początku nauki stara się znaleźć odpowiednie do takiego poziomu piosenki, które dadzą nam możliwość bezproblemowo przejść przez pierwszy okres nauki, rozwijając cały czas konkretne poszczególne umiejętności gry na gitarze. Poza ćwiczeniami palców, które koordynują lewą rękę z prawą oraz rozciągają palce i ćwiczą cały aparat, warto rozpocząć od znalezienia również takich piosenek, które krok po kroku będą rozwijać nasze umiejętności. Wielu młodych początkujących gitarzystów chce grać klasykę rocka.

perkusja

Autor: Matti Mattila
Źródło: flickr.com/photos/mattimattila
Zespoły takie jak AC/DC, Metallica czy Led Zeppelin to tylko wierzchołek góry lodowej, jaką stanowią legendarne kapele zapisane na kartach historii muzyki ubiegłego stulecia. Patrząc na utwory takich zespołów jak Metallica czy ten zespół można znaleźć wiele luźnych motywów i fragmentów piosenek, które pozwolą nie tylko na samym starcie nauki ćwiczyć na gitarze poszczególne umiejętności, grając od razu z nagraniami ale też sprawią, że od razu na podstawie prostych riffów będzie można usłyszeć konkretny fragment znanej piosenki, co z kolei sprawi, że będziemy odczuwać dużo frajdy z tego, że już nam coś zaczęło wychodzić.

Jest na świecie bardzo dużo utworów rockowych, które na początek nadadzą się świetnie i będą krok po kroku rozwijać naszą technikę. Jednym z takich utworów jest kultowa piosenka pod tytułem One z czarnego albumu Metallici. Zaczyna się on riffem bardzo prostym, który właściwie polega jedynie na położeniu pierwszego wskazującego palca lewej ręki na gryfie na drugim progu piątej struny a do tego kładziemy palce serdeczny na strunie czwartej na jej progu również czwartym.

koncert

Autor: Matheus Misumoto
Źródło: http://www.flickr.com

Z tak ułożoną ręką lewą mamy możliwość zagrania kilka początkowych taktów piosenki, wystarczy po prostu odpowiednio kostkować prawą ręką, najlepiej wykonując ruch naprzemienny. Warto też tutaj nadmienić, że mimo wyjątkowo prostego ułożenia ręki, w celu poprawnego wykonania piosenki, należy skupić się tutaj na rytmice i ten element gry ćwiczyć. Można więc wyćwiczyć poczucie rytmiki grając bardzo prosty motyw, który w dodatku jest wszystkim znany, więc od razu mamy wrażenie, że gramy tę konkretną piosenkę poprawnie.

Odnajdziesz w tym miejscu naprawdę szerokie opracowanie takiego tematu, zatem trzeba je szczegółowo przeczytać. Dowiesz się wtedy wiele ciekawych informacji.

W każdym zespole znajdziemy takie fragmenty i warto od nich zacząć, żeby potem krok po kroku iść do przodu i z poszczególnych wyćwiczonych osobno fragmentów zbudować już cały znany nam utwór.