Nowoczesne muzea – jakie metody dziś wdrażają, aby zainteresować jak najwięcej gości?


Dzieje chrześcijaństwa / czwartek, 7 marca, 2019
Muzea starają się przyciągać gości. Ich przeznaczeniem jest bowiem przekazywanie wiedzy. Naturalnie, nie bez znaczenia jest fakt, że liczba gości przekłada się na zyski z biletów, które natomiast umożliwiają lepszą opiekę nad istotnymi dla kultury eksponatami i organizowanie szeroko zakrojonych badań naukowych.

Współcześnie, muzea zazwyczaj dostosowują się do wymagań współczesnego rynku, dlatego czasy, w których eksponaty były wystawione za szybką oraz opatrzone kartą z odpowiednim opisem, już dawno minęły.Instytucje muzealne wychodzą naprzeciw oczekiwaniom społecznym oraz wdrażają coraz bardziej multimedialne rozwiązania. Przykładem mogą być między innymi prace nad dźwiękiem Multimedialnego Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach. Innym muzeum, jakie korzysta ze zdobyczy nauki jest Muzeum Powstania Warszawskiego, funkcjonujące w Warszawie. Czemu?

żołnierz biorący udział w Powstaniu Warszawskim

Muzeum Powstania Warszawskiego przedstawia historię walk nie tylko przez suchy tekst. Goście mogą obejrzeć filmy na temat powstania, wysłuchać relacji jego żołnierzy, obejrzeć eksponaty, a nawet przespacerować się kanałem podobnym do tego, którym wędrowała grupa powstańców. Nie można się z tego względu dziwić, że jest to bardzo często odwiedzane miejsce. Do współczesnego człowieka zdecydowanie lepiej przemawiają treści multimedialne, do jakich jest jest przystosowany już od swojego dzieciństwa, przykładowo przez telewizję bądź filmy. Popularność multimedialnych muzeów jest absolutnie zrozumiała. Wizyta w podobnym miejscu może stać się ciekawą historyczną przygodą.Naturalnie, podstawowe znaczenie mają również pracownicy muzeum. Dzisiaj oferowane są lekcje muzealne przeznaczone dla uczniów szkół. Prywatne osoby mają natomiast możliwość wynajęcia przewodnika lub skorzystania z zestawów słuchawkowych w różnych językach, w związku z czym muzea mogą być bez trudu odwiedzane również przez osoby z zagranicy, które nie mówią w lokalnym języku.

Wybór optymalnego sposobu zwiedzania powinien być dostosowany do własnych oczekiwań oraz możliwości finansowych. Podobna lekcja historii jednak na pewno jest niezwykle ciekawą alternatywą dla młodych osób, która na zawsze zapadnie im w pamięć.